Cele i zadania
OŚRODEK WYKONUJE SWOJE ZADANIA NIEODPŁATNIE
Świętokrzyski Ośrodek Adopcyjny prowadzony jest przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej. Jest jedynym ośrodkiem adopcyjnym na terenie województwa świętokrzyskiego. Prowadzi również wojewódzki bank danych o dzieciach zgłoszonych do przysposobienia.
Ośrodek współpracuje ze środowiskiem lokalnym, w szczególności z innymi podmiotami właściwymi w zakresie wspierania rodziny, organizacjami pieczy zastępczej, jednostkami i organizacjami pomocy społecznej, sądami i ich organami pomocniczymi, instytucjami oświatowymi, podmiotami leczniczymi, a także kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami pozarządowymi. Ośrodek prowadzi dokumentację z zakresu wykonywanych zadań. Dokumenty dotyczące procedury przysposobienia dziecka podlegają szczególnej ochronie.
Do zadań ośrodka adopcyjnego należy, w szczególności (według ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej):
Do zakresu działań ośrodka należy:
1. Prowadzenie wojewódzkiego banku danych o dzieciach oczekujących na adopcję z terenu Województwa Świętokrzyskiego;
2. Kwalifikacja dzieci zgłoszonych do przysposobienia;
3. Sporządzenie dla dziecka zakwalifikowanego do przysposobienia diagnozy psychologicznej i pedagogicznej;
4. Gromadzenie aktualnych informacji o stanie zdrowia dziecka;
5. Dobór rodziny przysposabiającej właściwej ze względu na potrzeby dziecka;
6. W przypadku nie pozyskania kandydatów do przysposobienia dziecka, przekazanie dokumentacji dziecka do ośrodków adopcyjnych prowadzących wojewódzkie banki danych w pozostałych województwach, celem poszukiwania dla niego rodziny przysposabiającej,
a następnie, jeżeli nadal nie pozyskano kandydatów do adopcji, przekazanie dokumentów medycznych i psychologicznych dziecka do ośrodka adopcyjnego prowadzącego centralny bank danych.
7. Przeprowadzanie badań pedagogicznych i psychologicznych kandydatów do adopcji;
8. Analiza sytuacji osobowej, zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej kandydatów do przysposobienia dziecka;
9. Organizacja szkoleń dla kandydatów do przysposobienia dziecka oraz wydawanie świadectw ukończenia szkolenia;
10. Sporządzanie opinii o kwalifikacjach osobistych kandydatów do przysposobienia dziecka oraz opinii kwalifikacyjnych w sprawach dotyczących umieszczenia dzieci w rodzinie przyspasabiającej;
11. Udzielanie pomocy kandydatom do przysposobienia dziecka w przygotowaniu wniosków o adopcję i gromadzeniu niezbędnych dokumentów;
12. Udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej kandydatom do przysposobienia dziecka w tym:
a) prowadzenie psychologicznej terapii rodzinnej;
b) prowadzenie terapii indywidualnej;
c) udzielanie porad psychologicznych i pedagogicznych;
13. Umożliwienie kontaktu z dzieckiem i udostępnia informacji na jego temat kandydatom do przysposobienia dziecka po ukończeniu szkolenia, otrzymaniu pozytywnej opinii kwalifikacyjnej oraz zakwalifikowania dziecka do przysposobienia.
14. Prowadzenie działalności konsultacyjnej;
15. Zapewnienie pomocy psychologicznej kobietom w ciąży oraz pacjentkom oddziałów ginekologiczno – położniczych, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.
16. Wspieranie psychologiczno - pedagogiczne rodzin, które adoptowały dziecko
w zakresie rozwiązywania problemów wychowawczych i opiekuńczych w rodzinie oraz problemów dotyczących rozwoju dziecka w tym:
a) prowadzenie terapii rodzinnej;
b) organizowanie zajęć stymulujących rozwój dziecka w tym prowadzenie terapii integracji sensorycznej;
c) udzielanie porad psychologicznych i pedagogicznych;
d) rozmowy wspierające z dziećmi przysposobionymi.
17. Promowanie idei adopcji, w tym poszukiwanie kandydatów do przysposobienia dzieci;
18. Prowadzenie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz wydanie świadectw ukończenia tych szkoleń;
19. Prowadzenie szkoleń dla kandydatów do p0ełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej typu rodzinnego oraz wydanie świadectw ukończenia tych szkoleń.