Jesteś tutaj:
 

Procedura Adopcyjna - Przebieg Procedura Adopcyjna - Przebieg

Przebieg Procedury

Pierwszym krokiem, jaki kandydaci powinni podjąć, jest umówienie się na wstępną rozmowę w siedzibie ośrodka. Podczas tego pierwszego spotkania rozmawiamy na temat ich motywacji, jak również omawiamy wymagania, jakie stawiamy kandydatom na rodziców. Przekazujemy ponadto listę potrzebnych do przysposobienia dokumentów.

Kolejne spotkanie ma miejsce wówczas, gdy kandydaci na rodziców skompletują niezbędne dokumenty. Przynoszą je wówczas do ośrodka. Na ich podstawie pracownicy ośrodka weryfikują, czy kandydaci spełniają wymogi formalne, takie jak: brak zdrowotnych przeciwskazań do pełnienia roli rodzica adopcyjnego, niekaralność, czy stabilność finansowa umożliwiająca zapewnienei bytu tak sobie jak i przysposobionemu w przyszłości dziecku. Jeżeli zgromadzona dokumentacja nie budzi zastrzeżeń, pracownik ośrodka umawia się z kandydatami na wywiad w miejscu ich zamieszkania. Ma on na celu weryfikację warunków mieszkaniowych. Kandydaci musza również odbyć badanie psychologiczne, co ma miejsce w siedzibie ośrodka. Na podstawie wyników badania, oraz wywiadu następuje kwalifikacja kandydatów na szkolenie.

 

Szkolenia przeprowadzane są w siedzibie naszego ośrodka przez wykwalifikowanych trenerów "PRIDE". Cykl szkoleniowy trwa 3 miesiące czyli 12 trzygodzinnych spotkań, na których obecność jest obowiązkowa. Po ukończonym szkoleniu zespół złożony z pracowników ośrodka podejmuje decyzję o kwalifikacji kandydatów do pełnienia roli rodziców adopcyjnych. Od tego momentu rozpoczyna się oczekiwanie na propozycję dziecka.

 

Kiedy do ośrodka adopcyjnego zgłoszone zostanie dziecko o uregulowanej sytuacji prawnej, po zebraniu jego dokumentacji, pracownicy ośrodka dokonują jego kwalifikacji do adopcji, a następnie zespołowo dobierają mu rodzinę, która w ich ocenie najlepiej zaspokoi jego indywidualne potrzeby. Kandydaci otrzymują wówczas telefon z zaproszeniem na spotkanie w sprawie dziecka. Podczas tego spotkania pracownik ośrodka opowiada im o dziecku; jego historii życia, stanie zdrowia, aktualnym etapie rozwoju. Kandydaci zapoznają się również z dokumentacją dziecka. Po lekturze dokumentów muszą podjąć decyzję o tym, czy chcą to dziecko poznać. Jeżeli tak, pracownik ośrodka jedzie z nimi na pierwsze spotkanie z dzieckiem. Po nim kandydaci podejmują ostateczną decyzję o przysposobieniu dziecka. Jeżeli ich odpowiedź jest pozytywna, pracownik ośrodka pomaga im w przygotowaniu wniosków, które wraz z kompletem dokumentów złożą w sądzie.

 

 
 
 
 

Polecamy:

           

 
 
 
Strona główna                    Aktualności              Kontakt
Procedura adopcyjna         Pracownicy              ŚOA w mediach
 
 
Copyright © 2007 - 2013 Wrota Świętokrzyskie
All Rights Reserved.
 
  • Siedziba Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego przy al. IX Wieków Kielc 4
    Siedziba Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego przy al. IX Wieków Kielc 4
 
 
Imieniny:
Gerarda i Teodora
Wszystkiego najlepszego!